Vláda se rozhodla ulehčit podnikatelům a firmám zrušením silniční daně u vozidel do 12 tun a také o definitivním konci EET.

V reakci na raketově rostoucí ceny pohonných hmot vláda na tiskové konferenci 9.3.2022 oznámila, mimo jiné, zrušení silniční daně pro vozidla, jejichž hmotnost nepřesahuje 12 tun. Zrušení silniční daně pro těžší vozidla není možné z důvodu evropské legislativy. Podle vyjádření vlády by mělo jít o zrušení trvalé. Podnikatelé a firmy tak již za tato vozidla nebudou muset hradit ani první zálohu, splatnou 15. dubna. Částečné zrušení silniční daně možná také souvisí s nedávným zjištěním NKÚ, dle kterého je správa této daně velmi neefektivní a nákladná. Jedna vybraná koruna na této dani stojí daňové poplatníky celých 15 haléřů.

Na stejné konferenci byl oznámen také definitivní konec systému EET. Povinnost elektronické evidence tržeb je od začátku pandemie pozastavena, podnikatelé zatím mohou hlásit své hotovostní tržby dobrovolně. Toto zrušení není žádným překvapením, neboť jej vláda již deklarovala ve svém programovém prohlášení.